Cvičenie,

Silikónové prsia a cvičenie

“Správne dievčatá nepotrebujú silikónové prsia. Stačí, že budú tvrdo trénovať, správne jesť a vyčkajú, kým sa matka príroda či iný zázrak postará o zvyšok.”
Niečo podobné som si myslela aj ja… teda len do chvíle kým som zistila, že na zázrak čakám márne…

Nadišiel deň, keď som si uvedomila, že moje prsia už nikdy nebudú pekné, veľké a pevné ako pár rokov dozadu – predtým, než som svoje telo vytrápila drastickými diétami a cvičením, ktoré sa na nich podpísalo najviac a z krásnych plných Céčiek bola zrazu len takmer prázdna a ovisnutá koža.

Cítila som sa znetvorená a nedokonalá. Žiarlila som na všetky ženy, ktoré mali pekné plné prsia ako ja kedysi. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, no cieľ bol jasný – vyzerať a cítiť sa čo najlepšie!

A tak som to okrem samej seba prediskutovala s priateľom a rodinou až som sa napokon rozhodla zarezervovať si termín na konzultáciu v súkromnej klinike. Stretnutiu s plastickým chirurgom však predchádzalo neskutočne dlhé vyhľadávanie čo najpodrobnejších a hlavne čo najlepších rád a tipov na túto problematiku. Moje pátranie však bolo márne. Mala som pocit, akoby priznania žien o tom, že majú silikónové prsia bolo príliš trápne a výjsť s tým na verejnosť by bolo pre ne príliš potupujúce, a to aj napriek tomu, že silikónové prsia sú v dnešnej dobe už bežne dostupnou a žiadanou operáciou.

Čo však určite treba vedieť!

Ako si vybrať plastického chirurga?

Nájsť v dnešnej dobe plastického chirurga, je už takmer rovnako bežné, ako hľadať zubára. 🙂
Drž sa však nasledujúcich bodov:

 • skúsenosti (počet rokov praxe, prípadne počet uskutočnených operácií);
 • cena (mysli na to, že pri takomto zákroku naozaj nie je na mieste hľadať akcie a nízke ceny – ide o viac ako o krátkodobú radosť);
 • referencie (určite si zožeň čo najviac referencií od klientiek, ktoré u dotyčného chirurga zákrok absolvovali, pýtaj sa na názory a skúsenosti).

Konzultácie zväčša bývajú zadarmo, takže skús navštíviť niekoľko chirurgov a zisti si, ktorý prístup ti vyhovuje najviac. Nezabúdaj, že jeho povinnosťou je poradiť a odpovedať ti na všetky dôležité otázky (nielen zobrať peniaze a urobiť prácu). Ten najlepší chirurg ti bude chcieť splniť tvoje požiadavky, no mal by tiež chcieť, aby jeho práca vyzerala vkusne a výsledok bol estetický.

Čo je lepšie: nad (pod žľazu) alebo pod sval?

To je jedna z prvých vecí, ktorú si pred samotným zákrokom musíš zvážiť a vybrať. Prípadne môžeš o radu požiadať samotného plastického chirurga, ktorý ti poradí aj vzhľadom na tvoju genetiku a predispozície.

ulozenie-implantatu

Tu sú výhody a nevýhody oboch umiestnení implantátu:

+pod sval:

 • vhodné, pokiaľ pravidelne cvičíš,
 • prsia vyzerajú prirodzene a obrysy implantátov vôbec nevidieť,
 • z dlhodobého hľadiska budú prsia aj po rokoch vyzerať stále ako po perácii.

– pod sval:

 • doba hojenia je oveľa dlhšia,
 • pooperačný priebeh je bolestivejší.

+ nad sval (pod žľazu):

 • doba hojenia a pooperačný priebeh je menej bolestivý a rýchlejší,
 • prirodzenosť pŕs je závislá od tvojho prsného tkaniva, ktoré bude implantát prekrývať.

– nad sval (pod žľazu):

 • v prípade malého objemu prsného tkaniva budú prsné implantáty viditeľné,
 • z dostupných informácii vraj takto umiestnené implantáty časom cvičením skôr klesnú.

Aké riziká prinášajú silikónové prsia?

Kapsulárna kontraktúra je jednou z najčastejších problémov, o ktorej si zrejme mohla počuť.
Ide o to, že okolo prsného implantátu sa vždy vytvára väzivový obal – kapsa. Tvorba takýchto obalov je však individuálna. V 5% prípadov môže dôjsť k stiahnutiu, čiže kontraktúre kapsy okolo implantátu, čo je sprevádzané bolestivosťou, tuhosťou až zatvrdnutím prsníka. Tento jav môže vzniknúť pri jednom alebo pri oboch prsníkoch. Spôsoby, ako sa dá tvorbe kapsuly predísť alebo aspoň minimalizovať jej vznik je napríklad dostatočne veľká dutina pre uloženie implantátu. Často však musí byť takto sťahujúca kapsula uvolnená chirurgicky.

K vypudeniu implantátu dochádza pretože koža je v oblasti operačnej rany veľkosťou implantátu v stálom napätí a môže tak dôjsť k jej postupnému ztenšeniu až prasknutiu, a tým k vypudeniu. Táto komplikácia je častejšia u pacientok, ktoré majú kožu nejakým zpôsobom poškodenú alebo zjazvenú, napríklad po ožarovaní chemoterapiou._

V prípade serómu ide o tvorbu tekutiny v okolí implantátu bezprostredne po operácii (prípadne i neskôr), čo sa prejavuje bolestivosťou a zväčšením prsníka. Najčastejšie je príčinou včasná fyzická záťaž po operačnom výkone alebo nadmerná športová aktivita či úraz.
Rovnakým problémom býva i krvná zrazenina okolo implantátu – hematom, ku ktorej dochádza kvôli nedodržaniu kľudu po operácii prípadne pri poruche zrážanlivosti krvi.

Približná životnosť implantátu udaná výrobcami je cca 10-15 rokov a keďže sa implantát postupne opotrebuváva a jeho povrch sa obrusuje a slabne, môže tak dôjsť k pretrhnutiu. Prsník potom môže meniť tvar a pobolievať a v takomto prípade je nutná výmena. Pretrhnutie môže súvisieť aj s úrazom, nehodou alebo extrémnou športovou aktivitou.

Citlivosť bradaviek je vo viac ako 90% prípadov popisovaná ako zvýšená, hoci samozrejme, existujú aj prípady, kedy ženám klesla citlivosť bradaviek. Vo väčšine takýchto prípadov sa však v priebehu niekoľkých mesiacov až jedného roka citlivosť sama upravila.

Ako veľký implantát si dať ?

V prvom rade si uvedom, či chceš, aby ľudia hovorili: „Pozeraj na tú vyšportovanú fit ženu. Vyzerá fantasticky!“ alebo „Hej, pozeraj na tú …., tá má ale kozy!“
Preto sa uisti, že tvoj výber je naozaj ten správny. Plastický chirurg by ti už na prvej konzultácii mal dať možnosť vyskúšať viaceré varianty veľkostí implantátov a ty sa tak môžeš rozhodnúť pre ten, ktorý ti bude sedieť pomerovo k telu najviac. Pokiaľ nie si extrémistka, ktorá túži po tom, aby do miestnosti najskôr vstúpili jej silikónové prsia a až potom ona. 😀

A teraz vážne 🙂 Moje implantáty boli uložené pod sval a dni po operácii vyzerali nasledovne:

 • vďaka tabletkám som prvé dva dni prespala a bolesti som tlmila tabletkami, ktoré som dostala na klinike
 • na tretí deň som už bez problémov dokázala navariť obed 😉
 • pooperačnú podprsenku som na sebe mala od operácie týždeň – až potom som ju mohla na čas sprchovania dať dole
 • po prvom týždni som už bola schopná nastúpiť naspäť do práce (v tej dobe ako predavačka stojaca osem hodín za pultom)
 • prvých 5 týždňov som nespala inak ako na chrbte, vždy v kompresnej podprsenke, ktorú som nosila v noci a počas celého dňa
 • po šiestich týždňoch som sa vrátila späť do módu každodenného cvičenia (hruď som samozrejme vynechávala). Po ôsmych týždňoch som už dokázala plnohodnotne cvičiť aj cviky na hruď.

Zotavovanie a bolesť po operácii je individuálna a závisí od celkovej kondície a prahu bolesti. Nakoľko som aktívnou ženou, ktorá cvičí 5 dní v týždni, bolo pre mňa jednoduchšie už niekoľko hodín od operácie sama vstať. Nehovoriac o tom, že som sa na druhý deň sama obliekla a bez akýchkoľvek problémov či ťažkostí odišla z kliniky domov.
Osobne tvrdím, že za to mohla i niekoľkomesačná fyzická príprava v posilňovni, kedy som spevňovala celkovú stavbu tela (deltové svaly, svaly spodného chrbta, sedacie svaly, brucho, …). Vďaka spevnenému jadru tela mi potom bežné činnosti nerobili taký problém, ako je inak možné vidieť u žien, ktoré pred operáciou necvičili.
Na záver už len jedno.

Pamätaj si, že tvoje telo bude pekné aj bez upravených pŕs, no vždy bude najdôležitejšie to, ako sa cítiš a ako veľmi spokojná vo svojom tele sa cítiš TY.
A to je skutočne podstatné! 🙂

 

Ak sa ti článok páčil prípadne ti v ňom niečo chýbalo, daj mi vedieť 🙂
Plus budem rada ak like-neš aj moju FB stránku , kde uvidíš všetky nové príspevky 😉

08 komentárov

writer

Osobná trénerka, bloggerka, fitness motivátorka.

8 Komentárov

Gabux

Já se cítím dobře tak, jak jsem. I když mám spoustu nedokonalostí. Každopádně se mi na článku neuvěřitelně líbí otevřenost. Je to zajímavý článek na zajímavé téma, které se jen tak nevidí. Takže plusové body za originalitu.
Nemyslím si, že je za co se stydět, když žena/muž přizná, že podstoupil plastickou operaci, protože se takhle cítí líp. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí, protože hlavní je prožít šťastný život. 🙂

Gabux

0

Odpovedať

Annie B.

Ďakujem Ti veľmi pekne za názor a trefne vystihnuté myšlienky 😉

0

Odpovedať

tinushaa

Ahoj, som týždeň po operácií, pred ňou som poctivo cvičila, cítim sa super, bolesti už len sem tam, silikón šiel pod sval. Rada by som sa ťa spýtala, či do doby 6 týždňov, kedy si až /už/ začala cvičiť, si niečo cvičila doma, či radšej mám čakať. Mám starosť o spodnú časť tela, ktorá si u mňa vyžaduje pravidelný pohyb. Dá sa niečo s tým robiť, či byť len trpezlivá?
Ďakujem pekne,

Martina

0

Odpovedať

Annie B.

Ahoj, Martina 🙂
ďakujem ti za komentár a zároveň ti želám skoré uzdravenie 🙂
Ja som sem tam drepovala, ale poviem ti pravdu, že aj pri drepoch som cítila prsné svaly. Takže za mňa určite počkaj.
Nájdeš kopec článkov či príspevkov vo fórach, kde baby písali, že pri veľmi rýchlom návrate do fyzickej aktivity sa im prsia zdeformovali.
Čo je na tom pravdy, to neviem.
Ak sa na to cítiš a vieš, že zvládneš, pokojne cvič. Telo ale potrebuje regenerovať. 🙂 Čím rýchlejšie sa zregeneruje, tým rýchlejšie sa vrátiš do života. 😀

0

Odpovedať

KamilaAa

Až ma to dojalo aký úprimný tvoj článok o plastike pŕs je. Páči sa mi tvoj názor že je to naprosto na každom či chce ísť na plastiku alebo nie záleží len na ňom ako sa cíti. Já som to mala podobne ako ty, než som začala naozaj aktívne športovať tak som mala krásne prsia ale časom to šlo všetko do hája a z plných pŕs som nemala skoro nič. Implantáty som si nechávala dávať pod sval, to som ale najprv konzultovala v yes visage na konzultácii s doktorom či to bude naozaj vhodná varianta a taktiež aké veľké implantáty budeme dávať. Myslím si že som si zvolila dobre, ako kliniku tak aj doktora a s ich výsledkom som spokojná. Pri čom som ale asi najviac trpela bolo ako ty iste pochopíš pooperačné obdobie keď som sa nemohla vobec namáhať nieto ešte tak cvičiť, ale podľa mojho názoru to stálo za to, cítím sa teraz omnoho lepše.

0

Odpovedať

Annie B.

Ahoj, Kamila 🙂
Ďakujem ti za pekný komentár.
Teším sa, že je nás takých viac a že nemáš problém sa k tomu priznať 🙂
Verím, že to sebavedomie, ktoré nové prsia pridajú je na nezaplatenie 🙂
Držím ti teda palce i naďalej, tak v živote, ako i s novými prsiami 😉

0

Odpovedať

Alena

Ahoj Annie, skoda,ze som na tvoj clanok nenatrafila skor.Teraz mam pol roka po uspesnej plastike, ale musim sa priznat, ze som dost hladala, nieco vecne a objektivne, realne skusenosti atd.mimo emotivnych prehnanych komentarov, ako co, boli a ktora ma kolko ml. Niesom vrcholovy sportovec, ako mama, to mam velmi casovo okliestene, ale vo forme sa drzim.Ako predtym ,tak aj teraz.No rozbeh je doat tazky, hlavne teda hrudnik.Este len zacinam s cvicenim na vrchnu cas tela.Posim ta, aky je tvoj nazor na sportovanie s implatatmi, nie bezne.Mam namysli konkretne pretek Spartan.Je to orientovane na ruky, splhanie, lezenie ,ruckovanie. Odpruca sa vobec takyto druh sportu.Je to dost silove a hlavne dynamicke, riziko ,ze by sa nieco natrhlo atd.Dakujem

0

Odpovedať

Annie B.

Ďakujem za milé slová 🙂
Čo sa samotného cvičenia týka, tam sú len čiastočné obmedzenia. Tie som spomínala aj v článku. Preto treba začať postupne a hlavne tak, aby telo zvládalo, takže veľmi ho spočiatku nepresilovať.
So súťažou ako je Sparťan nemám osobnú skúsenosť. Preto ti asi neviem úplne poradiť. :/
Určite ale, keď budeš všetky typy cvikov zvládať, nemal by byť problém.
To ale určite minimálne rok od operácie. Skôr by som sa do Sparťana nehlásila 🙂

0

Odpovedať

Odpovedať